Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Prosba o pomoc

     Když mě nedávno můj klient poprosil o schůzku ohledně pronájmu bytu ve své kanceláři, nevěděla jsem ještě, o co jde a co mě čeká.

     Na schůzku jsem jela do rodinného domu v Neředíně, lokality, která je tak pěkná a klidná. Okolí domu bylo krásně upravené. Vešla jsem dovnitř a překvapil mě příjemný prostor obývacího pokoje, zařízeného tak, aby plnil svůj účel. Ocitla jsem se ve světě organizace, která pomáhá dětem s poruchou autistického spektra.

     Byla jsem oslovena, abych pomohla najít domov rodině. Vyslechla jsem si jejich smutný příběh a tady je:

Rádi bychom Vám představili rodinu Černých. Táta Jaroslav (42) se sám stará o 3 syny:  10-letá dvojčata Adama a Patrika, kteří jsou našimi klienty a 6-letého Martina. Děti byly v září 2018 kvůli zanedbání výchovy a bydlení ve velmi nevyhovujících podmínkách odebrány orgánem sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) z péče matky. V současné době žije otec s chlapci v jednopokojovém bytě o rozloze 42m² v obci Chropyně. Trvalé bydliště má rodina na obecním úřadě v Chropyni.

Naše občanské sdružení nevypomáhá otci jen s vhodným přístupem k chlapcům, ale také s orientací v sociálním systému, sbírkami oblečení, hraček a potravinovou bankou. Přes naši veškerou snahu se nám bohužel nedaří vyřešit základní problém a to je BYDLENÍ. Alespoň o 1 pokoj větší byt, ideálně se zahrádkou, by vyřešil hned několik problémů.

 Adam a Patrik, oba s rysy autistického spektra, středně těžkém mentálním postižením, výraznou poruchou pozornosti a hyperaktivitou, bez schopnosti verbálně komunikovat, jsou samozřejmě velmi živí, hluční a ve svém jednání nepředvídatelní. Otec je s chlapci 20 hodin denně (kromě 4 vyučovacích hodin ve speciální škole). Tento čas tráví s dětmi převážně v bytě nebo za vhodného počasí na blízkém hřišti.

Malý Martínek nemá tatínka ani chvíli sám pro sebe a snaží se co může, tátovi s dvojčaty a domácnosti pomáhat. Pro zachování alespoň trochu klidného dětství by Martinek potřeboval svůj klidný koutek, kde by přebýval, například v případě afektového záchvatu brášky Patrika.

Táta Jarda nemá ve společném a jediném pokoji vlastní postel. Spí na rozkládací pohovce, na které kluci celé odpoledne skáčou a řádí.

Nechceme dál popisovat srdceryvný příběh dětí, které ještě nedávno žily v komunitě na ulici mezi lidmi bez přístřeší, kam je zavedla vlastní matka, ale příběh otce. Ten dennodenně čelí neutěšené stresující realitě bez perspektivy a naděje na zlepšení. I přes velmi těžkou životní situaci není otec na seznamu dlužníků,  či exekučního úřadu a je abstinent a nekuřák.

Hledáme byt k pronájmu v přízemí domu a nebo menší dům. Lokalita Prostějov a okolí a to kvůli škole, kam by mohli kluci chodit, vzhledem ke svému stavu.

Pan Černý je solventní, bez dluhů, čistotný.  O diagnoze jeho dvojčat se můžete dovědět tady – https://zasklem.com/o-pas/.

Moc ráda bych pro tuto rodinu našla vhodný domov, ale sama nic nezmůžu.

http://zasklem.com