Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Moje zkušenost s koupí nemovitosti od „samoprodejce“ bez realitní kanceláře

Jsou majitelé nemovitostí, kteří mají za to, že co si neudělají sami, to bude špatně. Že zvládnout i prodej své nemovitosti lépe a prostřednictvím nápomocných inzertních serverů (budeme jim tak říkat)  zadají svou nemovitost do nabídky.

Prodala jsem klientce dům a nastal čas hledat jí byt, kam by se mohla přestěhovat. Našla si pěkný byt po rekonstrukci. Protože mi klientka věří a chce mít jistotu i při koupi nemovitosti tak, jako při jejím prodeji, požádala mě, abych s ní tuto koupi absolvovala a to od zavolání na inzerci po předání.

Nemovitost jsem našla u jedné z nápomocných inzertních serverů a zavolala. Tam mi hned vyšli vstříc a poslali kontakt na majitele nemovitosti. Několik dní jsem zkoušela volat. Psát SMS. Volala i moje klientka. Až za pár dní se mi podařilo s prodejcem spojit. Trvalo hodně času prodejce přesvědčit, že nejsem ta, co chce inzerovat jeho nemovitost, podepsat výhradní smlouvu apod., ale že opravdu nemovitost chceme koupit.

Klientce se byt líbil, proto jsme se rozhodly pro rezervaci. Rezervace byla 50.000,- Kč s tím, že se posílá přímo na účet prodávajícího. Smlouva byla hodně jednoduchá a žádné klauzule o podmínkách a vrácení rezervace v ní nebylo a prodávající nás odkázala na NOZ. No tak snad žádný problém nebude.

Klientka vyřizovala úvěr a čekalo se na návrh kupní smlouvy. A čekalo. A čekalo. Už se blížil termín, kdy končí klientce žádost o hypotéku. Smlouva přišla bez smlouvy o úschově. Ta bude další den. Advokáti z Prahy, my v Olomouci. Napadlo mě, jak budeme tedy podepisovat úschovu bez advokáta? Nehledě na to, že smlouvu potřebujeme doplnit o hypotéku a ujednání, co bude chtít banka. Při pomyšlení, že to bude trvat další měsíc, mě mrazí. Takže jak to dopadlo, to bude v pokračování příště. Zatím čekáme na smlouvu o úschově.

Mám srovnání i s druhým případem, kdy si prodávali majitelé nemovitost sami, ale ne přes nápomocný inzertní server. Stačil jim na to Bazoš. Našla jsem tuto nemovitost a mým klientům se moc líbila. Prodávající uvítali naše právní služby, protože na to nikoho neměli a vlastně nic moc o prodeji nevěděli a vyřizování šlo, jako po másle. Měli jsme všichni vše pod kontrolou. Jen nevím, jak by to dělali, kdyby narazili na dalšího „samokupujícího“ bez realitního makléře.

Majitel se sice rozhodne pro prodej bez realitní kanceláře, ale co na to kupující?

Na to už máme také odpověď. V dnešní době i kupující využívají při hledání své nemovitosti spolupráci s realitní kanceláří a s řádnou smlouvou o zprostředkování služeb, která řeší i provizi realitní kanceláři, kterou si kupující zaplatí. Ve světě je běžné, že prodávající má svého makléře a kupující zase svého. A kdo si objedná službu, tak ji také platí.

Každý si v dnešní době může vybrat, co mu vyhovuje více. Ale měla by být vyváženost na obou stranách a pokud něco dělám a nerozumím tomu, je lepší se obrátit na odborníka.

Spolupráce

 

Související obrázky: