Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak dlouho trvá prodej nemovitosti?

Vyberou si vás klienti na prodej své nemovitosti. Uděláte cenovou analýzu a doporučení ceny, za kterou se dá nemovitost prodat. Prodávající ale na doporučení nedají a nastaví si cenu vyšší.  Podepíšete smlouvu o zprostředkování na 3 měsíce. Je to taková optimální doba na prodej nemovitosti a bytu obzvlášť.

Nemovitost byste prodali hned v prvním týdnu, ale cena je vyšší, než by za ni klienti chtěli dát. Byt je k rekonstrukci a jeho oprava bude něco stát. Probíhají prohlídky, cenová nabídka od kupujících se podobá té, kterou jste prodávajícím doporučili. Prodávající ale vyčkávají. Postupně prohlídky řídnout a i když jste slevili ze své provize a nemovitost topujete a aktualizujete, v nabídce jsou jiné byty, které zaujmou více a nabídky klientů, jsou stále nižší.

Blíží se konec platnosti smlouvy o zprostředkování  a vy konečně po těch všech peripetiích a jednáních o snížení ceny s prodávajícím máte kupujícího, který si byt vyhlédl, ale nejdřív se chtěl ujistit, že dostane úvěr, tak mu nějakou dobu trvalo, než se rozhodl pro rezervaci a to i s cenou, kterou si přeje prodávající.

Jiný příklad – byt po rekonstrukci, který je sice dražší, ale opravdu výborně vybavený a moc pěkný. Tam jsem nastavila i vyšší cenu, než chtěli prodávající. Třetí den po zadání inzerce rezervován, cena navýšena o 100tis. Výsledkem je spokojený klient.

Pravdou je, že realitní makléř, který pracuje na trhu již delší dobu a má přehled o tom, jak a co a za kolik se prodává, málokdy se splete v tom, za jakou cenu se nemovitost prodá.

Pokud je prodávající rozumný a dá na slova makléře, může mít nemovitost prodanou do měsíce, pokud chce vyšší cenu, prodej trvá déle. Takže, pokud spěcháte na prodej nemovitosti, určitě ji nepředražujte.

A jak tedy dlouho trvá prodej nemovitosti?

Vždy záleží na těchto faktorech:

  • cena
  • lokalita
  • stav nemovitosti, dispozice, pozemek apod.

Co se týká samotné inzerce, záleží na kvalitě inzerce, což jsou fotografie, půdorysy, popis nemovitosti.

Samozřejmě platí, že prodej nemovitosti k rekonstrukci nemůže být za cenu nemovitostí, které jsou již opravené, rekonstruované.

Jsou nemovitosti, které jsou žádanější a tam, pokud je více zájemců, proběhne aukce nemovitosti, kdy se prodá za nejvyšší nabídku.

Doba od náběru nemovitosti po rezervaci může být 1 den až 3 měsíce u bytů. Situace se mění nabídkou a poptávkou. Čím větší nabídka bytů, tím delší doba, pokud máte průměrnou nemovitost. U atypických nebo dražších bytů je tato doba delší.

Takto je to i u ostatních nemovitostí, ale u domů a chat se tato doba ještě prodlužuje až na půl roku, někdy to může být i rok.

U komerčních nemovitostí je to také delší doba, která se může protáhnout i na víc let.

Vždy je to ale hlavně o tom, jak makléř pracuje s nabídkou. Důležité je udělat si průzkum trhu. Sledovat návštěvnost inzerce, obměnit nabídku, fotografie, změnit cenu na vyžádání. Prodej nemovitosti si žádá marketingový plán, nedá se jen tak „hodit“ do inzerce a čekat, až se někdo ozve.

Po rezervaci nemovitosti ale všechno nekončí. Peníze za nemovitost můžete dostat potom za měsíc a půl nebo za dva, ale někdy to trvá i déle, podle financování kupujícího, jak dlouhá doba vede k vyřízení úvěru. Převod na katastru nemovitostí je do 30 dnů, pokud nenastane nějaká komplikace. Může se zkrátit i do 25 dnů.

Jak se říká, každá nemovitost si najde svého kupce. Někdy to je hned, někdy to trvá delší dobu.

Pro zajímavost jsem našla článek z roku 2015, kde se píše:

Z aktuální analýzy serveru Sreality na začátku února vyplynulo, že průměrná doba prodeje garsonky je 86 dní. S velikostí bytu se postupně prodlužuje až na 121 dní u 5+kk. Ale pozor – údaje z Sreality vypovídají spíš o rychlosti nalezení zájemce než o dokončeném prodeji. Jde totiž o dobu, po kterou u nich visel inzerát.

Jenže ve chvíli, kdy se stahuje inzerát z realitního serveru, obvykle došlo teprve k podpisu rezervační smlouvy. A prodávajícího čeká ještě minimálně pět týdnů, než získá peníze (vyřizování hypotečního úvěru může tuto dobu ještě prodloužit). A to pomíjíme, že stažení inzerátu může znamenat, že si majitel prodej rozmyslel, odložil nebo ho vzdal.

Zdroj: Peníze.cz

V neposlední řadě je nutné ale také zmínit, že prodej nemovitostí se mění také podmínkami na trhu, jako jsou hypotéky a k tomu článek z r. 2017 Trh z byty se přehřívá

V realitním obchodě pracuji 16 let a vím, jak trh pracuje. Jak se mění. Důležité je sledovat vývoj, situaci, chystané zákony a předvídat. Umět ve své profesi poradit a umět prodávajícím a kupujícím zajistit veškeré služby, které se týkají prodeje či koupě nemovitosti, to znamená od analýzy tržní ceny přes inzertní, právní, ale i ty finanční. A to umíme.

Ikona

Související obrázky: