Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak probíhá pronájem bytu přes realitní kancelář

V době, když jsem v realitách začínala (bože, ono to je už 16 let :-o), tak majitelé nemovitostí chtěli prodávat a pronajímat své nemovitosti sami z důvodu, aby ušetřili peníze kupujícím o provizi (přece nemůžeme dopustit, aby to kupovali tak draze, přece nedopustíme, aby je to stálo ještě provizi). Ano, takové sociální cítění tenkrát bylo. Doba se změnila a myšlení lidí také a to na – přece nebudu někomu platit, raději si ty peníze nechám.  Pro klienty, kteří se rozhodují, zda osloví u pronájmu své nemovitosti realitní kancelář, jsou následující řádky.

Jak je to vlastně dnes s takovým pronájmem bytu přes realitní kancelář?

Následující řádky píšu z mého profesního hlediska a nemohu zaručit, že to takto probíhá u všech makléřů.

Pokud mě kliPronajatoent osloví z důvodu pronajmutí své nemovitosti, je to většinou z několika důvodů:

  • chce pomoci dobře nastavit tržní cenu
  • nechce trávit čas prohlídkami a telefonáty
  • chce mít dobře ošetřenou nájemní smlouvu a také pomoc při možných problémech v době pronájmu
  • spoléhá na to, že vyberu opravdu někoho spolehlivého a že si nájemce svým způsobem i prolustruji
  • chce mít zajištěnou podporu během celé doby pronájmu

Vždycky je důležitá schůzka s klientem a zjištění okolností pronájmu, důvodu, doby, požadavků, co se týká nájemců, popřípadě rady a zkušenosti z mé strany a zodpovězení spousty otázek, které klienta zajímají, co se týká právních záležitostí. Samozřejmostí je i náhled do katastru nemovitostí kvůli ochraně nájemců. Na řadu přijde i nafocení nemovitosti a vložení do inzerce.

Když je pronájem opravdu atraktivní, telefonáty začnou zvonit hned po zadání do nabídky. V této situaci probíhají potom prohlídky formou „hodiny otevřených dveří“, kdy klienti mohou přijít během nějaké doby kdykoliv. Na prohlídce dostane každý poptávající klient informace o pronájmu, o platbách, které ho čekají a dotazník a instrukce, kam své odpovědi poslat (email nebo SMS), pokud bude mít o pronájem zájem. Z těchto odpovědí a klientů je potom na mně, abych vybrala ty nejvýhodnější nájemce (pokud jich je více, konzultujeme s majitelem). Klienty si také googluji a vyhledávám na sociálních sítích.

Někdy se při velkém zájmu podaří navýšit cenu za pronájem.

Jsou pronájmy, které jsou  více nadstandardní a s vyšší cenou za pronájem, takže nájemce hledám déle. V takovém případě probíhají prohlídky standardně s každým zájemcem zvlášť a postup je stejný.

Vybraný nájemce potom podepíše rezervační smlouvu, kde jsou dané podmínky pronájmu, jako doba, nájemné, služby, jistota, datum plateb nájemného a další náležitosti.

Po podpisu rezervace připravím smlouvu o nájmu, kterou potom zašlu pronajímateli i nájemci emailem k prostudování a případným připomínkám. Jakmile si smlouvu odsouhlasíme, podepíšeme a předáme nemovitost s vyplněním předávacího protokolu, kde jsou sepsané stavy energií, případně stav a vybavení bytu. Přílohou mohou být i fotografie nemovitosti.

Pokud si nájemce na sebe přihlašuje energie – elektřinu a plyn, mohu podepsat plnou moc na tento převod a udělat ho za obě strany sama.

Svým klientům pronajímatelům se snažím být i zdrojem nových informací, které se týkají nových zákonů, vyhlášek, poznatků, zkušeností. Proto veškeré nové informace zasílám pronajímatelům emailem. Všichni mí klienti vědí, že se na mě mohou obrátit s jakýmkoliv dotazem.

Ikona

 

 

 

Související obrázky: