Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Tržní cena nemovitosti

CenaKlienti, kteří uvažují o prodeji své nemovitosti, chtějí po mně  vědět tržní cenu. Tu ale předem neví nikdo. Tržní cena se totiž pozná ve chvíli, až někdo nemovitost koupí. Nemovitost se vždy prodá za tu nejvyšší tržní cenu. I když někdy tato cena bude úplně mimo vaše chápání a nemusí se vám líbit.

Nemovitost, ve které jste vyrůstali, prožili v ní půl života, může mít pro vás tržní cenu milionů. Pro klienta, který si ji koupí, ale má cenu jen několik sto tisíc. Protože vidí, o bude muset vynaložit dále na to, aby si ji upravil podle svého.

Tržní cena se řídí nabídkou a poptávkou. Když je více kupujících a méně nemovitostí, je tržní cena vyšší. Pokud vám nemovitost visí v inzerci delší dobu a nikdo se neozývá, něco budeme muset změnit. A většinou (pokud pominu špatné fotky nebo popis) je to cena. A můžeme měnit tak dlouho, než si tu naši nemovitost koupí člověk, pro kterého bude mít určitou hodnotu.

Cenu, kterou já vám mohu doporučit nebo na kterou vám mohu udělat cenovou analýzu, to je cena obvyklá. Je to cena, za kterou se obvykle podobné nemovitosti, jako je ta vaše, prodávají. A jak víme, nikdy neexistuje stejná nemovitost. Ani dva byty v paneláku nejsou stejné. Takže tato cena je opravdu orientační.  Nejlépe se určí z cenové mapy již prodaných nemovitostí a srovnávací metodou, co je zrovna za nabídku podobných nemovitostí na trhu.

Cena nabídková, to je ta cena, podle které se řídí většina prodávajících. To slyšíte – tam se prodává stejný byt za tolik a já mám hezčí kuchyni, tak dám ještě víc. Pod pokličku realitního světa nevidíte, takže nevíte, že většina nemovitostí se prodá za jiné ceny, než ty nabídkové. 

Jaká je pointa? Když si pozvete realitního makléře, ten by nikdy neměl určit cenu obvyklou hned na místě. Takže takovým, co vám říkají, že vám tohle prodají za tu a onu cenu, moc nevěřte. Makléř se musí na nemovitost podívat a potom teprve si může udělat analýzu, kterou ale nevysype jen tak z rukávu. Samozřejmě, u tak typických nemovitostí, jako je panelový byt, vám orientační cenu říct může.

Jak to mám já? Pravdou je, že když jsem na nemovitosti, tak už mi cena v hlavě naskakuje. Ale ani já ji nikdy neřeknu dřív, než si analýzu v klidu doma udělám. Někdy zjistím, že cena může být i trošku vyšší, než jsem si myslela. A nebo naopak. Stane se, že nemám dostatek informací, protože v dané lokalitě se moc nemovitosti neprodávají. Potom ale musím pracovat s inzercí, abych zjistila o kupní síle v této lokalitě co nejvíce. A když se mi na inzeci ozve hned několik klientů najednou? Tak udělám aukci a cena nemovitosti se může zvýšit.

V roce 2020 jsem udělala i školu zkoušku na oceňování nemovitostí.

 

prodej

Související obrázky: