Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Koupě nemovitosti v insolvenci

Nebudu vás zatěžovat zákony o insolvenčním řízení, ale půjdu na to tak nějak po lidsku 🙂
Mým záměrem je spíš vám vysvětlit, v čem jsou prohlídky jiné a jak se na prohlídce chovat.
Prodej nemovitosti v insolvenčním řízení je většinou nedobrovolný. Majitel nemovitosti se dostal do problému, který už nemá žádné řešení. Neví, co bude dělat, kde bude bydlet, kde vezme peníze. Insolvenční správce mu prodává střechu nad hlavou. A v tom přijede realitní makléř s popsaným autem a chce po něm, aby ho i s klienty pustil do domu.
Před takovou prohlídkou se snažím většinou klientům sdělit všechny důležité náležitosti před nemovitostí, aby prohlídka proběhla opravdu jen tak, že se kupující podívá na stav, dispozici a to, co ho zajímá. Kupující má snahu se s „majitelem“ nemovitosti dát do řeči, ptát se a komunikovat. Většinou ale narazí na zeď nebo případně někdy i na lži a nebo v některých případech na úplné slovní znehodnocení nemovitosti (on přece nechce prodat). Pro obě strany je potom prohlídka velmi nepříjemná.

Proto je hodně důležité, aby makléř s klienty promluvil a objasnil situaci hned před prohlídkou. Výborný makléř totiž ví, na co klienty upozornit a co co na prohlídce dělat, jak se chovat. Před každou prohlídkou takové nemovitosti upozorním klienty na všechno, o čem vím a myslím si, že by měli vědět. 

Důležité informace pro potencionální kupující:

  • Někteří klienti mají tendenci najít si „majitele – dlužníka“ a oslovit ho přímo. V insolvenčním řízení je toto úplně bezpředmětné, protože majitel není majitelem a o všem rozhoduje insolvenční správce.
  • Cenu nemovitosti musíte řešit jen s makléřem, který má smlouvu s insolvenčním správcem. Cenu určuje insolvenční správce spolu s věřiteli.
  • Nemá cenu řešit na prohlídkách vystěhování, co v nemovitosti zůstane apod. To proberte s realitním makléřem, který by tyto náležitosti měl již od klienta zjistit a probrat.
  • Mějte na paměti, že pro dlužníky je každá prohlídka stresující a nepříjemná. Někteří jsou schopni vinit všechny kolem sebe a nezřídka hlavně realitního makléře.

Možná rizika při koupi nemovitosti v insolvenci:

  • v některých případech, kdy se prodává obydlená nemovitost se může stát, že se dlužník nebude chtít odstěhovat. Toto vám nezaručí ani insolvenční správce, ani makléř. O tom,  jak odstěhovat nežádoucího nájemníka je článek tady.
  • pokud se stanete vlastníky nemovitosti prodávané v insolvenci, nemůže se vám sice stát, že byste o nemovitost přišli, ale zároveň vám nikdo nebude garantovat stav nemovitosti. Pokud v budoucnosti narazíte na skrytou vadu, již nebude žádný prostředek, jak se dovolat nápravy, či finanční kompenzace.

Prohlídky v insolvenčním řízení jsou někdy opravdu hodně náročné. Je důležité se hodně dívat kolem sebe, případně si zapisovat poznatky a potom probrat s makléřem.

A jaká to má pozitiva?

  • nižší cena nemovitosti
  • koupě právně čisté nemovitosti bez jakýchkoli exekucí či jiných právních komplikací

Související obrázky: